عوامل تاثیرگذار بر دستگاه گرانول ساز
چکیده

مهمترین عوامل تاثیرگذار بر دستگاه گرانول ساز، پلاستیک ها را می توان تحت فرآیندهای گرمایی و مکانیکی به شکل های دیگری تبدیل کرد جهت مصارف گوناگون، ویکی از ویژگی های اصلی پلاستیک ها شکل پذیری خوب آنهاست. درمواد اولیه تولید قطعات پلاستیکی ،شکل های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد که همان گرانول است، گرانول دانه های ریز پلیمری است

access_time ۱۴۰۰ شنبه ۲۲ خرداد
remove_red_eye 135 بازدید
 عوامل تاثیرگذار بر دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز چیست

پلاستیک ها را می توان تحت فرآیندهای گرمایی و مکانیکی به شکل های دیگری تبدیل کرد جهت مصارف گوناگون، ویکی از ویژگی های اصلی پلاستیک ها شکل پذیری خوب آنهاست. درمواد اولیه تولید قطعات پلاستیکی ،شکل های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد که همان گرانول است، گرانول دانه های ریز پلیمری است. دستگاه گرانول سازیا اکسترودر دستگاهی است که مواد وضایعات پلیمری را دریافت و طی فرآیندی ذوب وسپس به شکل جدید ویا دانه بندی جدیدی تبدیل می کند که به آن اصطلاحاْ گرانولی می گویند. در واقع وظیفه دستگاه گرانول ساز شکل دهی به مواد اولیه است، پلیمرها وقتی وارد دستگاه اکسترودر می شوند طی مراحلی از قبیل حرارت ،ذوب وفشار قرار می گیرند و در نهایت شکل و فرم دلخواه را بدست آورده و آماده مرحله بعد یعنی تولید محصولی جدید می شوند.

 

دستگاه گرانول ساز چیست

 

انواع دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز با توجه به نوع مواد وکاربری آن دارای طراحی متفاوتی است.

یکی از مزایای دستگاه گرانول ساز تولید قطعات با صرفه اقتصادی وهزینه پایین توسط این دستگاه است وپرتی مواد اولیه در دستگاه گرانول ساز وجود ندارد. محدودیت در ظرفیت وشکل وخروجی مواد پلیمری نیست و می توان مواد خروجی را به شکل ورقه های پلاستیکی ،دانه دانه و.....دریافت کرد.

صنعت گرانول

در دنیای امروز در صنایع تولیدی، جهت تولید محصولاتی دیگر باید از مواد اولیه مورد نیاز استفاده کرد،یکی از این مواد اولیه انواع گرانول است. در دنیای پلاستیک و بازیافت هم گرانول از پر کاربردترین مواد اولیه به حساب می آید. گرانول ها با توجه به کاربرد گسترده در صنایع تولیدی مختلف دارای ارزش افزوده بالایی هم هستند وسرمایه گذاری در این بخش روبه افزایش است وبا توجه به ازدیاد ضایعات پلاستیکی، به کارگیری این ضایعات در صنایع گرانول سازی باعث میشود که حجم خیلی زیادی از این مواد مجدد به چرخه تولید باز گردد. واین به نفع محیط زیست و همچنین تولید کننده محصولات وابسته بعدی است. گرانول ها اصولا مواد با ارزشی هستند که از بازیافت پلاستیک ها بدست می آیند که صنایع وابسته را با هزینه ی اولیه کمتروبا صرفه اقتصادی بالاتری روبه رو می کند. در صنعت بازیافت، یکی از مهمترین روش ها استفاده مجدد از پلاستیک ها، همان تولید گرانول است

عوامل موْثر در کیفیت گرانول

 

  • کیفیت مواد اولیه ورودی دستگاه خیلی مهم است،مواد اولیه با کیفیت(دست اول)و مواد بازیافتی ،که مسلماٰ مواد اولیه دست اول با کیفیت ،گرانول مرغوبی نیز تحویل می دهد.
  • در مواد بازیافتی ابتدا پلیمر باید شسته شده و به صورت پرک درآمده و وارد دستگاه اکسترودر شود در دستگاه اکسترودر وطی فرآیند دما ،مواد ذوب شده وسپس تحت فشار از مسیری مارپیچ مانندعبور کرده وتبدیل به گرانول می شود اکثر تولیدکنندگان از مواد ضایعاتی استفاده می کنند تا از هزینه های اولیه تولید خود بکاهند.
  • شستشوی مواد بازیافتی،مواد پلیمری با دقت بسیار زیادی در دو مرحله شستشو داده میشود قبل و بعد از آسیاب کردن مواد بازیافتی انجام می شود تا از هرگونه آلودگی پاک شود.
  • دستگاه های گرانول ساز از جمله دستگاه هایی هستند که ارزش گرانول مواد بازیافتی را رقم می زنند.
  • آسیاب کردن مواد،در این مرحله جدا سازی قطعات غیر پلیمری وبعد آسیاب کردن اهمیت زیادی دارد.
  • افزودنی های گرانول،موادی هستند جهت بهبود عملکرد گرانول های بازیافتی که به آن اضافه می شود.
  • رنگ نیز یکی از عوامل موْثردر کیفیت گرانول است.البته هرچه گرانول ها بی رنگ تر وشفاف تر باشد کیفیت بالاتری دارد.

 

جمع بندی

در صنعت گرانول سازی از مواد بازیافتی ومواد اولیه با کیفیت استفاده می شود.دستگاه گرانول سازدر صنعت بازیافت بسیار پرکاربرد است و صنعتی روبه پیشرفت است. از گرانول تولید شده درصنایع لاستیک ،نساجی فرش،کارخانجات لوازم خانگی و...مورد استفاده قرار می گیرد پس حتما باید درکیفیت گرانول دقت کرد.

مغرفی محصولات شرکت فیروزان صنعت:

دستگاه آسیاب پلاستیک شمشیری

دستگاه آسیاب چکشی

دستگاه آسیاب سبک ناخنی

خط شستشوی پت هاتواش

خط شستشوی تمام اتوماتیک پت و پلاستیک